Kalendarz

Maj 2021
P W Ś C P S N
     
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Informacje

Najnowsza statystyka za I półrocze 2020 r.. Nasza szkoła zajęła ponownie 1-sze miejsce! Drodzy Kursanci, to dzięki WAM!

Do 15.03.2021 trwają zapisy na nowy kurs. Zapraszamy.

UWAGA nowe godziny otwarcia biura: pn. - pt. 16.00 - 18.00

Facebook

Serdecznie zapraszamy do polubienia naszej marki na Facebooku:

Odwiedziny

Dziś odwiedziło nas
2 osób
W ciągu ostatnich 3 miesięcy odwiedziło nas
265 osób
W ciągu ostatniego roku odwiedziło nas
911 osób

Nasza szkoła najlepsza w rankingu

gk24 » Auto

dodano: 17 stycznia 2010, 7:00

tagi:autoprawo jazdyWORDzachodniopomorskie

Prawo jazdy: Młodym nauka jazdy lepiej wchodzi do głowy

Inga Domurat, inga.domurat@mediaregionalne.pl

Statystyki nie kłamią: Józef Bąk z Trzebiatowa najlepiej przygotowuje kierowców do zdania egzaminów na kategorię B w Zachodniopomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Koszalinie. Zdradza nam, jak to robi.

Józef Bąk, najlepszy instruktor nauki jazdy na kategorię B w WORD w Koszalinie, uważa, że najważniejsze jest upewnienie ucznia, iż jest bezpieczny.

Józef Bąk

(Fot. Radek Koleśnik)

Zasady rankingu

Liczyli się w nim tylko ci instruktorzy, których kursanci między październikiem 2008 roku a listopadem 2009 roku przystąpili łącznie do co najmniej 10 egzaminów teoretycznych i 10 praktycznych w przypadku kategorii prawa jazdy A; do 25 i 40 w przypadku kategorii B; po 20 w kategorii C i po 5 i 8 w kategorii D. W kategoriach BE i CE liczyły się tylko egzaminy praktyczne i musiało ich być nie mniej niż 10 i 20.

Ranking instruktorów opracował koszaliński oddział Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców.

Brane w nim były pod uwagę tylko egzaminy, zarówno teoretyczne jak i praktyczne, zdane za pierwszym podejściem. Zachodniopomorski Ośrodek Ruchu Drogowego zgodnie z kilkoma wytycznymi (patrz – ramka) wybrał w każdej kategorii po 10 najlepszych instruktorów i tylko oni liczyli się w rankingu.

W kategorii B, czyli tej najbardziej popularnej wśród kursantów, zwycięzcą został Józef Bąk ze „Szkoły Jazdy Zdzisław i Kinga Łata” z Trzebiatowa.

Naprawdę chcemy uczyć
Ma 47 lat. Zawodowo przejeździł Polskę i Europę wszerz i wzdłuż, ale instruktorem nauki jazdy jest dopiero od dwóch lat. Swoim sukcesem jest nieco zaskoczony, bo uważa, że każdy z pozostałych szkoleniowców uczących w tej szkole mógłby zająć jego miejsce. Zresztą w klasyfikacji ZORD od czterech lat są na pierwszym miejscu pod względem zdawalności na kategorię B.

– Bo my tu naprawdę chcemy nauczyć – wyjaśnia Józef Bąk. – W tej szkole obowiązują jasne zasady. Bez zaliczenia egzaminu wewnętrznego, który do złudzenia przypomina ten państwowy, nie wypuszczamy kursanta dalej. Czasami wiąże się to z opłaceniem dodatkowych godzin jazdy, ale w efekcie tak dużo osób zdaje ten właściwy egzamin za pierwszym podejściem.

Do szkoły w Trzebiatowie trafiają też kursanci, którzy mają już za sobą kilka lub nawet kilkanaście wcześniejszych nieudanych prób zaliczenia egzaminu.

– Uczenie tych osób jest dużo trudniejsze – zaznacza instruktor. – Trzeba poprawiać błędy wcześniejszego szkolenia oraz odbudowywać psychikę kursanta.

Diabeł tkwi w szczegółach
Nagrodzony instruktor zdradza, że sukces zawdzięcza w dużej mierze dbałości o drobiazgi, niby mało istotne szczegóły.

– Nie zapominam pokazać, do czego służą wszystkie poszczególne przyciski w desce rozdzielczej i gałki przy kierownicy. Bo już nie raz zdarzyło się, że mój kursant nigdy podczas nauki nie musiał włączyć wycieraczek czy użyć spryskiwaczy, a podczas egzaminu – tak. Nie wyobrażam sobie, by mój uczeń poległ na takiej błahostce, a wiem z opowieści, że takie sytuacje się zdarzały – opowiada Józef Bąk.

Ten sympatyczny, wyważony, spokojny, ale i dowcipny nauczyciel jest zdania, że najłatwiej uczy się jazdy samochodem młodych. I nie dzieli ich na kobiety i mężczyzn. Po prostu, liczy się wiek.

– Ja robiłem prawo jazdy w 1982 roku, w szkole. Tak kiedyś można było i zdałem bez problemów, choć zdaję sobie sprawę, że było wtedy trochę łatwiej. Na drogach mniej aut i nie było parkowania w ruchu ulicznym. Ale i tak jestem za tym, by młodzież kończyła 18 lat i od razu szła na kurs – mówi. – W tym wieku bardzo szybko można nauczyć koordynacji ruchów, operowania kierownicą i gałką skrzyni biegów. Młodzież nie ma problemów z refleksem. To naprawdę idealny wiek na naukę jazdy – z przekonaniem stwierdza Józef Bąk.

Przyznaje jednocześnie, że to właśnie młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków, ale – zaznacza – to zupełnie inna kwestia.

– Młodzi za szybko nabierają pewności, że są dobrymi kierowcami, że już wiedzą wszystko o swoim aucie i o jego prowadzeniu, że im błąd nie może się zdarzyć – tłumaczy. – A tak nie jest. Niektórym wystarczy powiedzieć, by z tą pewnością siebie nie przesadzali, inni, niestety, muszą przekonać się o tym na własnej skórze.

Kursant musi czuć się bezpieczny
Pan Józef przyznaje, że w swoim fachu musi mieć trochę z psychologa. Musi wyczuć, z kim może pozwolić sobie na żart, a kogo mógłby w ten sposób do siebie zrazić. Twierdzi, że dystans i profesjonalizm jest ważny za kółkiem, ale najważniejsze jest to, by kursant wiedział, że za kierownicą jest bezpieczny, że, owszem, on siedzi na miejscu kierowcy, ale to nie on ma ostateczną kontrolę nad autem.

Józef Bąk ma swój sposób na to, by kursantom ten stan rzeczy uświadomić. Gdy zauważa, że uczeń nie może przełamać lęku i widać po jego spoconych dłoniach, przerażonym wzroku, że boi się innych aut, jedzie z nim za miasto. Pokazuje drzewo, każe jechać w jego kierunku i nie hamować.

Kursant jest zawsze trochę oszołomiony, ale polecenie wykonuje i przekonuje się, że mimo że to on jest za kierownicą, w drzewo nie uderzył. Widzi, że jest bezpieczny, że może się pomylić i nic mu się nie stanie, bo instruktor jest obok.

– To ja tak naprawdę kieruję samochodem. I w ostateczności w ten skrajny sposób pokazuję to kursantowi. I to działa. Potem jest mniej stresu i nauka lepiej idzie. Za jakiekolwiek błędy na drodze odpowiada instruktor. Takie jest moje zdanie. Dlatego dziwię się choćby temu głośnemu wyrokowi na kursantkę, która miała wypadek i zabiła dwie osoby. To nie mogła być jej wina. Niestety – tłumaczy Józef Bąk.

Najlepszy instruktor ubiegłego roku najbardziej lubi moment, gdy jego kursant wychodzi z samochodu, w którym zdawał egzamin, i na jego twarzy widać uśmiech i wielką radość, że zdał.

– Miałem taki przypadek, że 40-letni facet już kilka razy próbował zdać egzamin i bez efektów. Trafił w końcu do mnie i zdał. Widziałem, jak płacze. Dorosły facet. Dziękował mi strasznie. To naprawdę są emocje i dla tych wyrazów wdzięczności warto uczyć – dodaje instruktor.

Polityka prywatności
TA STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na ich temat, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dostępnymi po kliknięciu na link Polityka prywatności po prawej stronie. Jeśli nie zmienią Państwo ustawień swojej przeglądarki tak, aby je zablokować, pliki cookie będą zapisywane w przeglądarce na Państwa urządzeniu.

Polityka prywatności

Pliki cookie są niewielkimi plikami tekstowymi, które są wykorzystywane przez strony internetowe i zapisywane w pamięci Państwa urządzenia (np. komputera lub telefonu). Pliki te informują nas np. o tym, czy wcześniej odwiedzali Państwo naszą stronę internetową.

Standardowo pliki Cookie są wykorzystywane aby:

  • usprawnić działanie stron internetowych i dostarczyć bardziej spersonalizowaną treść,
  • uprościć działanie stron internetowych,
  • monitorować ruch na stronach internetowych, aby lepiej zoptymalizować stronę.
Wykorzystywane przez nas pliki cookie są bezpieczne i nie powodują żadnych zmian w oprogramowaniu na Państwa urządzeniach.

Podczas przeglądania naszych stron internetowych mogą Państwo zablokować lub usunąć pliki cookies wykorzystując do tego ustawienia Państwa przeglądarki. W zależności od tego z jakiego urządzenia Państwo korzystają, metody konfiguracji plików cookie mogą się różnić i z reguły będą opisane w menu pomocy (lub instrukcji do obsługi urządzenia).

Informacje na temat zmian w plikach cookie w najpopularniejszych przeglądarkach znajdą Państwo poniżej:

Naciśnij aby zamknąć